drevodom komfort

Základ drevostavby je obvodová stena 

Výber správnych materiálov do obvodovej steny drevostavby je základom pre kvalitnú konštrukciu montovaného domu, ktorý bude funkčný, stabilný a zabezpečí svojim užívateľom dlhé roky kvalitného a zdravého bývania. Poďme sa spolu pozrieť, čo by v obvodovej stene drevodomu nemalo určite chýbať. 

Tradičný a zatiaľ aj najviac používaný koncept drevostavieb u nás, je systém vytvorený pre difúzne uzavreté stavby. V stene drevostavby má každá vrstva svoju dôležitú funkciu a montovaný panel musí spĺňať všetky podmienky statiky, tepelnej fyziky a ďalších vlastností. 

skladba obvodoveho plasta drevodom1. Drevená konštrukcia 

Základom steny montovaného panelu je drevená konštrukcia. Nie z obyčajného, ale špeciálneho konštrukčného masívneho dreva, ktoré vďaka vysušovaniu pri vysokých teplotách nadobúda nové kvality. Nedeformuje sa, nepraská, nekrúti sa a je odolné voči drevokazným hubám alebo hmyzu a dokonca dokáže vzdorovať požiaru až 60 minút. Je upravené do tvaru hranola a rozmerovo stabilné pre dokonalú rovnosť stien. V stavebníctve ho nájdete pod názvom KVH, skratka z nemeckého slova Konstrukctionvollholz. U nás sa najčastejšie vyrába zo smrekového dreva, jeho vlhkosť je 15 % (+- 3 % odchýlka) a pevnostná trieda je najčastejšia C 24.

2. Tepelná izolácia 

Medzi jednotlivými KVH hranolmi je vložená minerálna vlna, ktorá plní tepelno-izolačnú funkciu, ale slúži aj ako akustická izolácia, ktorá pohlcuje široké spektrum zvukových frekvencií. Je nenasiakavá a má aj protipožiarne vlastnosti. Je šetrná k životnému prostrediu a zabezpečuje rovnako ako aj drevo, zdravé bývanie.

3. Parozábrana

Pri difúzne uzavretých stavbách je na vrstve minerálnej vlny nainštalovaná parozábrana, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti z interiéru do drevenej konštrukcie ako aj do tepelnej izolácie. Dôležitá je v tomto prípade vzduchotesnosť konštrukcie, ktorá je závislá na precíznom utesnení parotesnej vrstvy v spojoch. Vzduchotesnosť sa vždy overuje pomocou blower door testu. 

4. Opláštenie 

Celá konštrukcia má opláštnenie, používajú sa väčšinou sadrovláknité stavebné dosky. Ich funkcia je ochranná – slúžia ako pevný a stabilný plášť konštrukcie, ale majú aj ďalšie vlastnosti. Vedia prijímať prebytočnú vlhkosť a vydávať ju do suchého vzduchu v priestore, majú mimoriadne protipožiarne parametre, slúžia ako protihluková ochrana. Sú špičkoví výrobcovia ako napríklad Fermacell, s ktorými spolupracuje aj Bývanie Slovensko, a ktorí na výrobu používajú výhradne prírodné materiály – recyklovateľný papier, sadra a voda, čím rovnako prispievajú k zdravému bývaniu. 

5. Zateplenie 

Poslednou vrstvou, ktorá sa inštaluje na obvodovú stenu panelu až na stavenisku po postavení stavby, je zateplenie vonkajšej fasády. Pri difúzne uzavretých konštrukciách sa používa napr. fasádny polystyrén s vyšším difúznym odporom. Zabezpečuje elimináciu tepelných mostov a strát, rovnako ochranu drevostavby pre teplotnými výkyvmi prostredia. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *