Archiv autora: Terezie

Domáca lučina je najlepšia

Ľudia sa v dnešnej dobe pomaly ale isto snažia o zmenu jedálnička – vyhľadávajú kvalitnejšie potraviny a experimentujú s výrobou domácich dobrôt. A to je jedine dobre, pretože naše telo si predsa zaslúži len to najlepšie. Navyše o tom, že napríklad taká lučina je naozaj nášmu telu naozaj prospešná, už netreba nijako diskutovať. A čo si urobiť aj domácu lučinu? Čo je na nej vynikajúce, teda okrem toho, že výborne chutí, tak to, že to nie je vôbec nič zložité! Venovať jej musíte len minimum času, čo je skvelým bonusom pre tých, ktorí svoj čas v kuchyni netrávia práve radi. Budete na ňu potrebovať 3 veľké husté biele jogurty, 1 celú smotana na varenie, alebo šľahačku a štipku soli. Zmes preložíme na plátno položené v sitku a celé to položíme na misku, aby mala kam odkvapkávať srvátka. Plátno by sa nemalo v srvátke neskôr máčať. Necháme odpočívať 24 hodín v chladničke a hotovú lučinu dáme do plastovej škatuľky s viečkom. V chladničke vám potom vydrží naozaj dlho, teda ak ju samozrejme hneď nezjete, čo je tá pravdepodobnejší variant.

Niektoré veci sa naozaj oplatia si urobiť doma, aj keď je to zložitejšie, než zájsť do obchodu a potom zamieriť k pokladni, ale pri niektorých veciach nie je nad domácu výrobu. Naopak, u niektorých vecí sa oplatí doma neexperimentovať a prenechať to profesionálom.

Napríklad do takého čistenie kobercov sa radšej naozaj nepúšťajte, ak chcete predísť katastrofe. Prenechajte to odborníkom, robia aj čistenie podláh. Poradia si aj s tým najšpinavším kobercom.

 

Aj s hĺbokým znečistením si vieme poradiť

Pomáhal som svokrovi s novou podlahou u nich v dome. Staré linoleum už vyzeralo hrozne a bolo na niekoľkých miestach poničené. Svokor so svokrou teraz chceli radšej drevenú podlahu. Myslím, že sa nám podarila. Drevené podlahy dokážu byt zútulniť, na rozdiel od linolea, ktoré pôsobilo chladne.

 

Nedávno, asi pol roka po tom, čo sme položili novú podlahu, si   svokrovci vzali k sebe svokrinu mamičku, ktorá sa už nevládala o seba a svoj byt sama starať. Zle chodí a máva závraty. Je lepšie, keď nebýva sama. Ukázalo sa ale, že podlaha, na ktorej sme sa toľko nadreli, teraz pôsobila babičke problémy. Kĺzalo jej to na nej a už niekoľkokrát skoro spadla. Podlahu bolo treba navoskovať, aby sme babičku uchránili pred úrazom.

Svokor ma požiadal, aby som vybral firmu, ktorá sa o to postará. Pozval som k nim pracovníkov, tí sa na podlahu pozreli pozorne a povedali, že pred navoskovaním bude potrebné podlahu ešte detailne vyčistiť, inak by pod voskom zostávala špina. Inak robia aj čistenie liatych podláh. To nás prekvapilo, bolo to ešte len pol roka, čo sme podlahu položili a svokra podlahu pravidelne vytiera. Ale súhlasili sme a dohodli si termín prác.

Ďalšie prekvapenie prišlo po tom, čo bola podlaha vyčistená kotúčovým strojom a značkovou chémiou. Rozdiel bol znateľný, ani si nikto nevšimol, koľko špiny sa do podlahy zašliapala, a tiež, že sa odtieň podlahy nepatrne nečistotami zmenil. Klasické vytieranie mopom očividne nie je dostačujúce.

Nanášanie vosku prebehlo v poriadku, podlaha je teraz chránená pred hlbším usadzovaním nečistôt, i jej vytieranie a udržiavanie bude oveľa jednoduchšie a predovšetkým získala protisklz, ktorý snáď zabráni babičke v páde.

S vykonanými prácami sme boli veľmi spokojní a poďakovali sme za starostlivú a dôkladnú prácu.

Pes – najlepší priateľ človeka

Nikdy som zvieratá doma mať nechcela, pretože bývame v byte a bolo mi jasné, že s tým bude hrozne veľa práce. Ale manžel s deťmi ma nakoniec uprosili a zaobstarali sme si psa. Nemôžem zase povedať, že by som toho ľutovala, náš Loki je úžasný a je to skvelé rozptýlenie, ale čo sa upratovania týka, už to zas také rozptýlenie nie je. Prinajmenšom nie príjemné. Najviac to odnášali koberce, pretože vždy, keď sme ho išli venčiť, tak dovnútra z vonku nakrúcanie priniesol nejakú tú špinu, aj keď sa v blate a bordeli nijako neváľal.

Skúšali sme s manželom koberce drhnúť, ale veľmi veľký úspech nám to neprinieslo, koberce zostali vždy aspoň trochu špinavé. Došli sme k záveru, že bude najlepšie to prenechať nejakej upratovacej firme. Kontaktovali sme firmu, ktorej hlavnou doménou je umývanie dlažby.

V dohodnutý deň prišli traja ich zamestnanci a pustili sa do práce. K nábytku a ku všetkým ostatným veciam boli veľmi opatrní a pri čistení kobercov si dávali naozaj záležať. Keď boli s prácou hotoví, boli sme vážne nadšení. Koberce boli ako nové a po nejakej špine nezostalo ani pamiatky. Navyše nás ubezpečili, že pri použití ich prípravkov vydržia koberce dlho čisté a bude aj jednoduchšie z nich odstraňovať novo vzniknutú špinu. A mali pravdu, pretože raz za čas si kobercami vyčistím a špina z nich ide dole oveľa ľahšie než predtým.

 

Týmto by som chcela všetkým čistenie kobercov vrelo odporučiť, pretože budete určite spokojní. A ponúkajú aj veľa ďalších upratovacích služieb, čo je určite výhodou, pretože potom človek nemusí zbytočne hľadať niekoho ďalšieho.

Áno aj odmastenie okien vyriešime za Vás

Ponúkame kvalitné a profesionálne služby v oblasti upratovacích služieb vrátane umývania okien a výkladov a tiež umývanie zimných záhrad.

Umývanie okien realizujeme za pomoci kvalitných pomôcok a bez leštidiel. Umývame okna metódou, ktorú nazývame trik suchého leštenia a tento trik spočíva v tom, že používame na leštenie len 100% suchú bavlnenú tkaninu. Leštidlá spôsobujú na oknách znečistenie v neskoršej podobe stôp po leštení , ktoré vznikli pri manuálnom leštení okien. Metódou suchého leštenia zaručíme dlhotrvajúci lesk a čistotu okien.

Ďalej odstraňujeme nečistoty z okenných rámov, parapetov. Pokiaľ sú na Vašich oknách zatvrdnuté nečistoty, ako napríklad rôzne tmely či zbytky silikónov, ktoré boli spôsobené po stavebnými činnosťami alebo máte na oknách nepotrebné fólie, reklamy, bannery, tak odstránime všetko korundovými žiletkami. Urobíme strhnutie, odňatie, oškrabanie, odstránenie polepov, fólií, celo polepov, polepených plastových a papierových celo polepov skiel, výkladov, okien vrátane zoškrabania lepidla a zbytkov lepidiel. Korundové žiletky majú 10 cm dlhú plochu a tak nie je   možné poškodiť povrch okna a nečistoty dôkladne a bezpečne odstránime. Po odstránení všetkých zatvrdnutých nečistôt a nečistôt z rámov okien a parapetov pokračujeme s mytím okien čistým rozmývakom a vodou na okne.

Umývanie okien robíme aj vo veľkých výškach, kde je už nutná horolezecká a speleologická technika prípadne hydraulické rameno a vysokozdvižné plošiny. Touto technikou sme vybavení a riadne preškolení podľa nariadenia vlády. Výškové práce vykonávame na umývanie, čistenie, impregnáciu okien, strešných okien, svetlíkov vo výškach, presklenných fasád, sklenených priečelí, svetelných reklám, log vo výškach, svetelných nápisov, zimných záhrad vo výške, skleníkov vo výškach, výškové mytie, čistenie presklenných tubusov výťahov a sklenených zdvižní, presklenných balkónov a sklenených lodžií, výškové umývanie, čistenie reklamných tabulí, billboardov, solárnych panelov, bannerov, solárnych panelov vo výškach, výškové umývanie smerových tabulí a dopravného značenia, výškové umývanie a čistenie sklenených striech a striešok.

Práce vo výškach sú vhodné pre umývanie, čistenie, impregnáciu výškových fasád, kazetových, sendvičových, oceľových, plechových, hliníkových, eloxovaných stien a múrov a tiež stien obvodových plášťov budov a objektov, kontaktné skladané sendvičové plášte budov bez vzduchovej medzery, skladané sendvičové plášte budovy s prevetrávanou medzerou, ľahkých obvodových plášťov a opláštenie budov, ťažkých obvodových plášťov budov.

Výškové umývanie a čistenie v Bratislave je ďalej vhodné pre umývanie, čistenie, impregnáciu, odprášenie, odmasťovanie rozvodov vody, plynu, elektrických rozvodov, klimatizácie, vzduchotechniky, nosných prvkov, betónových, oceľových nosníkov, výrobných strojov a zariadení, stropov, stien, múrov a nosných stĺpov nad predajňou, výrobnou plochou vo výške a voľnou hĺbkou. Je vhodné pre sklady, výrobne, predajné a skladovacie haly, obchodné a výrobné centrá, výškové budovy, priemyslové prevádzky, retailové parky, logistické centrá, veľkokapacitné haly a budovy.

 

 

Nočná mora všetkých žien

Keď sme budovali dom, nezobrali sme veľa praktických rád architekta a napriek jeho upozorneniam sme si kúpili strešné okná, ktoré som mal vždy rád. Keď sme mohli začať žiť v dome, uvedomil som si ich nevýhodu, o čom som bol upozornený, ale nechcel som ich počúvať. Okná by sa nikdy nemohli umyť z vonku, bolo príliš veľké, aby sa ich pustili a umyli. Celý čas som si myslel, že by som to mohol urobiť nejako, ale to nefungovalo.

Jediná vec, ktorú by sme mohli urobiť, bolo vyšplhať na strechu, umývať ju a riskovať pád. Nechcela som to a so svojím manželom sme sa dohodli, že aspoň raz za čas by sme objednali spoločnosť, ktorá by zvládla umývanie vo výške. Manžel vybavil skvelých ľudí, ktorí sa špecializujú aj na umývanie zimných záhrad. V spoločnosti, kde manžel pracuje, vždy majú perfektne umyté okno, a to bolo rozhodujúce pre nás. Žiadne odporúčanie ani reklama neposkytuje toľko, keď to vidíte vlastnými očami.

Bola urobená obhliadka. Povedali, že radšej používajú montážne plošiny, ale na našej šikmej streche to nebolo možné. Nakoniec si vybrali horolezecké vybavenie, ktoré by im v tom prípade najlepšie slúžilo.

Samotné umývanie netrvalo dlho. Akonáhle sa robotníci dôkladne uistili, že práca prebehla dobre. Okná jasne svietili. Pred odchodom nás informovali, že by sme mohli zvážiť použitie nano impregnáciu na odpudzovanie nečistôt a okná by sa nemuseli umyť niekoľko rokov. Máme záujem o túto možnosť, budeme o tom stále premýšľať, ale v každom prípade budeme čoskoro pozývať zamestnancov tejto spoločnosti, či už umyť okná alebo naniesť impregnáciu.

Flexibilní profesionáli

Mám na starosti upratovacie práce v budove našej firmy. Bežné upratovanie miestností máme zaistené, ale s umývaním okien je to zložitejšie. Okná sú veľmi veľké a na ich umývanie je potreba špecialistov, ktorí sú školenia na „prácu vo výškach“. Tiež manipulácia s našimi oknami nie je jednoduchá, kvôli ich veľkosti je potrebné mať dosť sily.

Hľadal som upratovaciu firmu, ktorá nebude mať s umývaním takýchto okien ťažkosti. Ďalšou požiadavkou bolo, aby práce prebiehali cez víkend. Zamestnanci našej firmy majú dlhú pracovnú dobu, nechceme ich rušiť pri práci a pred a po ich pracovnej dobe už by nezostávalo na umývanie okien príliš času.

Nebol to jednoduchá úloha, máloktorá firma spĺňala naše podmienky a nemala pri tom premrštenú cenu alebo negatívne hodnotenie zákazníkov na internete. Kto hľadá, ten nájde profesionálov, výškové umývanie okien. Vyzeralo to, že by mohli spĺňať všetky naše podmienky, takže sme ich kontaktovali a oznámili im naše požiadavky. Informovali nás, že sa špecializujú aj na umývanie výkladov a sklenených priestor vo výškach, s našimi oknami si teda hravo poradia. Práca cez víkendy im nevadila, snažili sa nám naozaj vo všetkom vyhovieť.

Zamestnanci sa pri umývaní okien činili. Dohliadal som na ich prácu a musím povedať, že ma zaujala ich technika i rýchlosť. Pracovali veľmi efektívne a starostlivo. Využívajú trik leštenie okien na sucho bavlnenú plienkou, s ktorým dosahujú perfektné výsledky. Okná sa bezchybne lesknú a sú dokonale čisté. Výber firmy sa nám teda naozaj podaril. V spolupráci s nimi ďalej pokračujeme a len by som si prial, aby bolo viac firiem, ktoré odvádzajú tak poctivú a kvalitnú prácu.

Šmuhy po leštení okien? Firma to vyrieši.

Slovo prokrastinácia je v poslednom období veľkým hitom. Nie som si istá, či to nie je len označenie pre lenivcov. Každopádne znie vždycky lepšie, keď o sebe poviete, že prokrastinujete, než že ste leniví niečo robiť. Takže som sa v rámci prokrastinácie rozhodla napísať o svojej lenivosti.

Som lenivá robiť domáce práce. Vždycky som bola vždy asi aj budem. Moja mama to nikdy nemohla pochopiť. Naháňala ma do upratovania a nakoniec z toho bola len hádka. Teraz už som sa ale osamostatnila, bývam sama a zarábam. Mama občas jazdí na návštevy a prvou témou jej monológu je, ako je možné, že takto môže niekto žiť. Naposledy sa so mnou lúčila slovami: „Aspoň okná by si si mohla umyť.“

Rozhodla som sa, že jej aspoň raz vyhoviem. Teda nie úplne. Dohodla som sa s firmou, výškové umývanie okien, že to ich zamestnanci urobia za mňa. Nechcela som mame priznať, že som sa do upratovania nepustila sama, takže som nemala inú možnosť, než byť otravný   zákazník, pozorovať pracovníkov pri upratovaní a na všetko sa vypytovať, aby som mohla čeliť prípadnému krížovému výsluchu mamy.

Zamestnanci boli prekvapivo veľmi ochotní si so mnou pri práci porozprávať. Zasvätili ma do tajov umývania okien. Starostlivo umyli všetky parapety aj rámy v byte, saponátom vyčistili sklenené plochy a za sucha okná vyleštili. Pýtala som sa ich, prečo na leštenie nepoužívajú nejaký prípravok, povedali mi, že s tým nemali veľmi dobrú skúsenosť, nechával šmuhy. Niekedy dokonca po nejakej dobe vystúpili zbytky starého leštidla a na oknách ostali nepekné mapy po leštení.

Nabitá novými vedomosťami som pripravená na maminu návštevu, len neviem, či mi uverí, že som okná umyla tak dobre.

Umývanie zimných záhrad vo výške bez rizika.

 

Máme krásny nový dom, všetko je podľa našich predstáv. Lenže krása tiež nie je vždy všetko. Na praktickosť človek väčšinou nemyslí, a tak máme síce pri schodisku niekoľko veľkých okien, ktoré sú ale úplne nedosiahnuteľné pre bežnú údržbu. No, možno to trochu preháňam, ale každopádne je ich údržba nebezpečná. Preto k ich umývaniu svoju manželku ani nepúšťam. Nejakú dobu ale už okná umyť potrebovali, a tak som sa sám poobzeral po nejakej upratovacej firme, ktorá praktizuje najlepšie aj umývanie okien vo výškach. Zaujala ma firma, umývanie okien vo výške, ktorú som ihneď oslovil.

Firma ku mne bola veľmi zdvorilá a ústretová, keď som si navyše zistil, za akú cenu svoje služby ponúka, neváhal som objednať čistenie okien v celom dome. Firmu som síce zatiaľ tak dobre nepoznal, aby som jej mohol úplne dôverovať, ale pôsobila na mňa aspoň veľmi kvalitne.

 

V dohovorený čas k nám dorazili dvaja páni, s ktorými sme sa priateľsky privítali a ktoré sme potom vykonali po dome. Aj na umývanie okien pri schodisku mali potrebné vybavenie. Dali sa teda do práce a my sme sa len nenápadne prizerali. Obdivuhodne si poradili naozaj so všetkým. Navyše boli veľmi starostliví.

 

 

Ponúkli nám tiež nano impregnáciu, ktorá by sa nám hodila predovšetkým na zle dostupné okná. Tú sme ale zatiaľ odmietli, aj keď ponuka znela veľmi lákavo.

Firma nás naozaj ohromila. Pracovníci dokázali vyleštiť okná úplne bezchybne. Rozhodne ich služby odporúčame aj Vám.