Archiv autora: idealonline

Základní příprava pro správnou montáž elektropřevodovky

K dosažení efektivnějšího provozu průmyslových pohonů se určitě vyplatí popřemýšlet nad investicí do elektropřevodovky. Výzvou může být nejen její samotný výběr ale také její správná montáž. Nemusíte se však ničeho obávat, náš tým odborníků v Kelheim vás ochotně provedení celým procesem od výběru až po montáž elektropřevodovky. Abyste se ale na tento proces mohli lépe připravit, vypracovali jsme pro vás souhrn doporučení pro montáž elektropřevodovky.

elektroprevodovky Elektropřevodovky si své uplatnění nacházejí v různých průmyslových oblastech. V Kelheim vám nabízíme především čelní a šnekové (závitnicové) elektropřevodovky, které se vyznačují kombinací kvalitního zpracování, vysoké odolnosti a jednoduchosti používání. Tyto převodovky zvládnou zapojení v rámci jednodušších i složitějších instalací a umožní naplno využít potenciál elektromotoru a tedy i samotného poháněného zařízení.

Jen v krátkosti připomeňme, že elektropřevodovky si vybírejte podle zpracování, kvality a parametrů, které od převodovky očekáváte. Zohledněte také prostředí, v jehož rámci bude převodovka provozována. Pro provoz v příliš vlhkém nebo prašném prostředí je třeba vybrat elektropřevodovky se zvýšeným stupněm krytí.

Pokud již máte za sebou, je třeba připravit se adekvátním způsobem na její montáž. Určitě proto nezapomeňte na tyto kroky:

– Místo, na které bude instalována elektropřevodovky vyčistěte a připravte si návrh její upevnění. Zohledněte při tom umístění přírub a dalších prvků elektropřevodovky.

– elektropřevodovky musí být ke stroji připevněna tak, aby nedocházelo k jejímu pohybu. Upevnění tedy musí být stabilní a motor převodovky a chlazení musí být správně umístěny.

– Hřídel elektropřevodovky musí být umístěn tak, aby byl zajištěn přenos točivého momentu.

– Před montáží zkontrolujte náplně elektropřevodovky (pomocí olejoznaku) a zvenku přístupné těsnění.

– Na závěr, před prvním spuštěním nezatěžujte převodovku maximálně ale postupně a důkladně si ověřte její funkčnost.

Výběr elektromotoru podle ATEX klasifikace

 

nevybusny elektromotor

Výběr elektromotoru do prostředí s nebezpečím výbuchu vyžaduje specifický přístup. Je totiž nezbytné, aby elektromotor splňoval podmínky podle směrnice ATEX o prodeji zařízení a ochranných systémů určených k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu. Ve VYBO Electric jsme připraveni dodat vám různé elektromotory, které splňují všechny tyto podmínky.

 

 

Co je směrnice ATEX?

ATEX 94/9 / ES a ATEX 2014/34 / EU jsou směrnice Evropské unie, které se vztahují na různé výrobky a zařízení, nevyjímaje samozřejmě elektromotory, které jsou používány v nebezpečném prostředí. Za prostředí s nebezpečím výbuchu se považují prostory, kde vznikají výbušné směsi plynů, par, prachu nebo mlhy. Jde tedy především o doly, mlýny či závody petrochemického a chemického průmyslu.

 

Zóny 1, 2 a 21, 22

 

Elektromotory, které vám ve VYBO Electric nabízíme jsou vhodné pro zóny 1,2 a 21,22 (Exd IIB T4). Pro lepší přehled uvádíme, jak jsou tyto zóny definovány. Zóna 1 představuje prostory, v nichž za běžného provozu může vzniknout výbušná plynná atmosféra. Zóna 2 představuje zase prostory, kde není pravděpodobný vznik výbušné plynné atmosféry za běžného provozu a když i výbušná plynná atmosféra vznikne, dojde k tomu jen zřídka a na krátký čas.

 

Podle směrnice ATEX známe tyto zóny i pro prachové prostředí – Zóna 21 a 22, ve kterých mohou být provozovány vybrané typy elektromotorů. V rámci zóny 21 jsou definovány prostory v rámci kterých příležitostně vzniká výbušná atmosféra tvořená oblakem zvířeného hořlavého prachu. Obdobně jako v případě plynu, zóna 22 je definována jako prostor, kde za normálního provozu není pravděpodobný vznik výbušné atmosféry, a pokud vznikne, tak pouze na krátce.

 

Dodejme, že do zón 0 a 20 není vhodné instalovat elektromotory, protože takto je klasifikováno prostředí se stálým výskytem výbušných plynů resp. hořlavého prachu.

 

Jak si zkontrolovat ATEX označení elektromotoru?

 

Elektromotor určený do výbušného prostředí poznáte podle značky Ex v šestihranu mj musí takové zařízení obsahovat značku CE, 4-místné číslo certifikačního orgánu, označení kategorie zařízení a typ výbušné atmosféry.

 

Stejně jako jiné elektromotory, i elektromotory do výbušného prostředí máme ve VYBO Electric na skladě, takže se vždy můžete spolehnout na rychlé doručení.

Frekvenční měniče Vector V810 pro náročné průmyslové využití si vás získají svou spolehlivostí

Frekvenční měniče jsou pro mnohé průmyslové provozy prakticky nezbytné. Díky tomuto užitečnému pomocníkovi můžete efektivněji využívat elektromotor, snížit jeho zátěž a tím pádem i prodloužit jeho životnost. Ve VYBO Electric máme připravených několik druhů frekvenčních měničů s různými vlastnostmi. Představíme vám moderní frekvenční měnič Vector V810, který je určen především do náročnějších průmyslových aplikací.

Vektorový frekvenční měnič V810 si hravě poradí i s nejnáročnějšími procesy

frekvencni menicFrekvenční měnič V810 má své pevné místo mezi „Industry“ frekvenčními měniči, což minimálně napovídá o jeho předurčení pro náročné průmyslové procesy a aplikace. Zároveň se vyplatí zmínit, že tento frekvenční měnič u nás patří mezi oblíbenou volbu zejména ze strany podniků automobilového průmyslu, energetiky, chemického průmyslu či strojírenství.

V rámci své platformy si dokáže frekvenční měnič V810 bez problémů poradit s celým spektrem různých požadavků. V rámci provozu tak nemusíte komplikovaně využívat několik systémů. V rámci naší nabídky jde o nejvyšší třídu frekvenčních měničů, čemuž odpovídá i jejich mimořádně široký výkonnostní rozsah. Standardně jsou totiž tyto frekvenční měniče vyráběné až s výkonem do 1 000 kW. Dokáží navíc pracovat na výstupních frekvencích od 0,01 až 3200 Hz (nosná frekvence je 1 až 16 kHz) a velkou výhodou je i standardně zabudovaná brzdová jednotka.

Proč jsou tyto frekvenční měniče ideální volbou i pro náročné procesy? Odpověď je velmi jednoduchá. Nejenže jsou mimořádně kvalitní, ale zvládají i přetížení na úrovni 180% během 3 sekund či 150% na 60 sekund. Bez problémů tedy zvládnou i pravidelné zatěžování. Model V810 je zároveň možné dodatečně konfigurovat, takže můžete mít jistotu, že přesně bude splňovat požadavky vašeho provozu. Neváhejte se na nás ve VYBO Electric obrátit a zjistěte, jak může tento frekvenční měnič vylepšit vaši provoz.

Dôležitosť údržby elektroprevodovky

Elektroprevodovky sa široko používajú v priemyselných prostrediach na pohon mechanického výkonu a zvýšenie produktivity výroby. Tieto systémy sú robustné, vzhľadom na značné množstvo napätia, ktoré musia vydržať počas prevádzkového pracovného cyklu.

Keď si kúpite elektroprevodovku od certifikovaného výrobcu, bude navrhnutá tak, aby odolala náročným prostrediam, kolísajúcim teplotám a obrovským napätiam. Bez ohľadu na to, či sa vaša spoločnosť zaoberá sektorom stavebníctva, poľnohospodárstva, automobilového priemyslu, lodnej dopravy, výroby alebo zemného plynu, sú prevodovky neoddeliteľnou súčasťou vašich operácií. V skutočnosti je známe, že tieto odvetvia investujú akumulované príjmy vo výške viac ako 100 miliónov ročne do kvalitných elektroprevodoviek.

Okrem počiatočného kapitálu, ktorý investujete do robustnej jednotky, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť náklady na opravy a údržbu – jednoducho tým, že dávate pozor na určité znaky, ktoré naznačujú poškodenie prevodovky a vyžadujú si vašu pozornosť.

Včasná údržba vám pomôže odhaliť tieto varovné signály

Akokoľvek odolný, žiadny výrobok nie je odolný voči znehodnoteniu. Aj keď elektroprevodovka je zvyčajne dlhotrvácna, ak neberieme do úvahy základnú údržbu prevodovky, môže dôjsť k úplnému zastaveniu vášho výrobného procesu – k zastaveniu, ktoré by mohlo výrazne znížiť počet vašich operácií o niekoľko hodín, ak nie dní. Výrazne vám teda odporúčame, aby ste vykonávali pravidelné kontroly údržby elektroprevodoviek a dávali pozor na zvláštne zvuky, zvláštne pachy, zmeny výkonu alebo teplotné špičky.

Odborníci z VYBO Electric vám radi poradia s úrdžbou vašej prevodovky, prípadne aj s výberom novej elektroprevodovky, ktorá sa presne hodí pre váš typ aplikácií.

Jednosmerný elektromotor

Jednosmerné elektromotory DC motory / jednosmerný prúd, ako už názov napovedá, využívajú nepriamy / jednosmerný  prúd. Motory s jednosmerným prúdom sa používajú v špeciálnych aplikáciách, kde je za potreby vysoké zapaľovanie krútiaceho momentu alebo zrýchlenie v širokom rozsahu otáčok.

Pole

Ide o interakciu dvoch magnetických pólov, ktorá spôsobí rotáciu jednosmerného motora. Tento typ motora má stacionárne póly poľa a armatúru, ktorá sa pohybuje medzi  pólmi nesúcimi pole. Jednoduchý typ jednosmerného motora ma dva póly poľa. Ide o severné a južné póly. Hovoríme, že magnetické čiary siahajú cez otvor medzi pólmi zo severu na juh. Pre zložitejšie typy motorov  sa pole skladá z jedného alebo viacerých elektromagnetov.

Dynamo

Keď prúd prechádza cez armatúru, stáva sa znej elektromagnet. Valcové dynamo pripojené k predlohovému hriadeľu na pohon nákladu napr. V prípade malého jednosmerného motora sa kotva otáča v magnetickom poli tvorenom pólmi, na server a na juh magnetické póly menia polohy. Keď dôjde k takému javu, prúd sa obráti, aby prepol póly na server a na juh.

elektro motory LC

Komutátor

S týmto komponentom sa stretneme hlavne v jednosmerných motoroch. Jeho účelom je obrátiť smer elektrického prúdu v kotve. Komutátor ma tiež za úlohu pomôcť pri prenose prúdu medzi armatúrou a zdrojmi.

Hlavná výhoda jednosmerného motora

Existuje veľa výhod jednosmerných  motorov no za hlavnú výhodu môžeme považovať rýchlosť jednosmerného motora, je ľahko ovládateľný a nemá vplyv na kvalitu napájania. DC motory ďalej môžu byť riadené nastavením a to : napätie kotvy-  zvýšenie napätia kotvy zvýši rýchlosť alebo nastavením prúdu v prietokovým poli na nižšie hodnoty ma za následok zvýšenie rýchlosti.

Motory na jednosmerný prúd sú dostupné v mnohých veľkostiach, ale ich použitie je všeobecne obmedzené na niekoľko nízkych otáčok, s nízkou až strednou spotrebou energie,

Ak si nebude vedieť vybrať elektro motor alebo budete mať rôzne otázky, obráťte sa na expertov z VYBO Electric. Vybo Electric nie len že ponúka rôzny sortiment ale Vám aj poradí ako si správne vybrať. Vyboelectric.sk Váš expert v oblasti elektroniky!

 

Vyskúšajte sušič rúk ecostep a ušetrite

Hľadáte sušič rúk s nízkou spotrebou energie? Alebo ho chcete nahradiť novším a modernejším prototypom? Ukážme si, prečo je pre vás sušič rúk od firmy ecostep.cz to najlepšie riešenie!

Určite vás stihla potrápiť otázka financií. Týka sa skoro každého, kto už niekedy rozbehol podnik na vlastnú päsť. Chcete nájsť spôsob, ktorým by ste do roka ušetrili čo najviac. Samozrejme, možností sa nájde veľa. My sa zamerajme konkrétne na jednu banálnu vec, ktorou je sušenie rúk na toaletách.

susic rukMožno budete prekvapený, ale aj tu sa nájde účinný spôsob na šetrenie. Používate na toaletách papierové utierky? Máte starý sušič? Preč s nimi. Papierové utierky na prepočet roka vyjdú drahšie. Na druhej strane, staršie sušiče rúk spotrebujú veľa energie a sú málo výkonné. Čím by ste ich teda mali nahradiť? Na to je jednoduchá odpoveď! Firma ecostep ponúka tie najvýkonnejšie produkty spomedzi sušičov rúk. Všetky z nich sú vybavené antibakteriálnym povrchom. Obsahujú taktiež zberné nádoby, aby voda nekvapkala na podlahu.

Preto sa hodia najmä do potravinárstva. Naša firma pre spokojnosť zákazníkov stanovila záruku sušičov na celých päť rokov. Nezabudnite, že okrem toho majú až o 90% nižšiu spotrebu ako bežné sušiče rúk. Ak nahradíte papierové utierky naším ecostep sušičom, nemusíte sa starať o neporiadok okolo košov. To je jedna z výhod, ktorú vaši zamestnanci nepochybne ocenia.

Staré sušiče rúk – problém je, že majú vysokú spotrebu energie. Tá zbytočne zaťažuje financie, a preto je lepšie vyhnúť sa podobným starostiam. Ako? Stačí ak svoju pozornosť obrátite na ecostep.cz a z vašich problémov sa stane razom minulosť!

VYBO Electric slovenský výrobca elektroprevodoviek

Musíte napredovať a potrebujete nové kvalitné elektroprevodovky? Chcete si vyberať zo slovenských výrobcov pohonov? VYBO Electric je slovenský výrobca a predajca elektroprevodoviek, elektromotorov a frekvenčných meničov. Preferuje elektroprevodovky VYBO GEARS, ktoré zabezpečujú najvyššiu kvalitu a vlastnosti pevnosť, robustnosť.

V súčasnosti na VYBO GEAR pracuje skupina odborníkov, aby naplánovala stratégiu pre znižovanie hluku elektroprevodoviek v ťažkom priemysle.  Nadmerný a silný hluk môže postupne poškodiť sluch vašich zamestnancov. Na prvom mieste je vždy ochrana ľudského zdravia.  VYBO Electric ponúka tieto typy elektroprevodoviek ako špirálové, koaxiálne špirálové inline, šikmé špirálové, planétové, šikmé kužeľové a redukčné prevodovky na redukciu závitov.

Špirálová priemyselná elektroprevodovka sa používa pre veľa priemyselných aplikácií, ako pri výrobe plastov, cementu, gumy, drvičoch, chladičoch a dopravníkoch. Prevodovka je charakteristická, že je upevnená v uhle umožňujúcom veľa zubom pracovať v rovnakom smere. Vyžaduje vysoký a veľký mechanický výkon. Koaxiálna špirálová elektroprevodovka sa vyrába s vysokou špecifikáciou pre maximálne zaťaženie a prevodové pomery.

Zakrivenú súpravu zubov umiestnenú na kužeľovitom povrchu má šikmá špirálová prevodovka a slúži na rotačné pohyby.  Používa sa v lomoch, ťažobnom priemysle a na dopravných prostriedkoch.  Pevnou a monolitickou konštrukciou je charakteristická šikmá kužeľová elektroprevodovka. Použiteľná pri ťažkých nákladoch a rôznych aplikáciách. Pri zvýšení rýchlosti medzi hriadeľmi a krížovou osou sa používajú redukčne prevodovky a redukcia závitov.

VYBO Electric vie ponúknuť veľa druhov elektroprevodoviek pre zákazníkov alebo zabezpečiť špecifické objednávky.

Základ drevostavby je obvodová stena 

Výber správnych materiálov do obvodovej steny drevostavby je základom pre kvalitnú konštrukciu montovaného domu, ktorý bude funkčný, stabilný a zabezpečí svojim užívateľom dlhé roky kvalitného a zdravého bývania. Poďme sa spolu pozrieť, čo by v obvodovej stene drevodomu nemalo určite chýbať. 

Tradičný a zatiaľ aj najviac používaný koncept drevostavieb u nás, je systém vytvorený pre difúzne uzavreté stavby. V stene drevostavby má každá vrstva svoju dôležitú funkciu a montovaný panel musí spĺňať všetky podmienky statiky, tepelnej fyziky a ďalších vlastností. 

skladba obvodoveho plasta drevodom1. Drevená konštrukcia 

Základom steny montovaného panelu je drevená konštrukcia. Nie z obyčajného, ale špeciálneho konštrukčného masívneho dreva, ktoré vďaka vysušovaniu pri vysokých teplotách nadobúda nové kvality. Nedeformuje sa, nepraská, nekrúti sa a je odolné voči drevokazným hubám alebo hmyzu a dokonca dokáže vzdorovať požiaru až 60 minút. Je upravené do tvaru hranola a rozmerovo stabilné pre dokonalú rovnosť stien. V stavebníctve ho nájdete pod názvom KVH, skratka z nemeckého slova Konstrukctionvollholz. U nás sa najčastejšie vyrába zo smrekového dreva, jeho vlhkosť je 15 % (+- 3 % odchýlka) a pevnostná trieda je najčastejšia C 24.

2. Tepelná izolácia 

Medzi jednotlivými KVH hranolmi je vložená minerálna vlna, ktorá plní tepelno-izolačnú funkciu, ale slúži aj ako akustická izolácia, ktorá pohlcuje široké spektrum zvukových frekvencií. Je nenasiakavá a má aj protipožiarne vlastnosti. Je šetrná k životnému prostrediu a zabezpečuje rovnako ako aj drevo, zdravé bývanie.

3. Parozábrana

Pri difúzne uzavretých stavbách je na vrstve minerálnej vlny nainštalovaná parozábrana, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti z interiéru do drevenej konštrukcie ako aj do tepelnej izolácie. Dôležitá je v tomto prípade vzduchotesnosť konštrukcie, ktorá je závislá na precíznom utesnení parotesnej vrstvy v spojoch. Vzduchotesnosť sa vždy overuje pomocou blower door testu. 

4. Opláštenie 

Celá konštrukcia má opláštnenie, používajú sa väčšinou sadrovláknité stavebné dosky. Ich funkcia je ochranná – slúžia ako pevný a stabilný plášť konštrukcie, ale majú aj ďalšie vlastnosti. Vedia prijímať prebytočnú vlhkosť a vydávať ju do suchého vzduchu v priestore, majú mimoriadne protipožiarne parametre, slúžia ako protihluková ochrana. Sú špičkoví výrobcovia ako napríklad Fermacell, s ktorými spolupracuje aj Bývanie Slovensko, a ktorí na výrobu používajú výhradne prírodné materiály – recyklovateľný papier, sadra a voda, čím rovnako prispievajú k zdravému bývaniu. 

5. Zateplenie 

Poslednou vrstvou, ktorá sa inštaluje na obvodovú stenu panelu až na stavenisku po postavení stavby, je zateplenie vonkajšej fasády. Pri difúzne uzavretých konštrukciách sa používa napr. fasádny polystyrén s vyšším difúznym odporom. Zabezpečuje elimináciu tepelných mostov a strát, rovnako ochranu drevostavby pre teplotnými výkyvmi prostredia. 

Bitva na Tankovém dni v Lešanech byla letos mimořádná, podívat se na ni přišlo 20 tisíc lidí

Bitva na Tankovém dni v Lešanech byla letos mimořádná přípravou i pojetím bojových akcí. V rámci programu byl předveden i první tank, který byl ve výzbroji československé armády, řekl v sobotu Andrej Halada z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu (VHÚ). Na letošní šestnáctý ročník akce podle něj přišlo zhruba 20 tisíc návštěvníků. Vojenské technické muzeum Lešany je součástí VHÚ.

Zpět na zdroj článku

Vlaky na trati z Prahy do České Třebové stojí, v kolejišti našli tělo

Hlavní vlakový koridor z Čech na Moravu, trať z Prahy do České Třebové v sobotu vpodvečer ochromil nález mrtvého těla v kolejišti nedaleko Brandýsa nad Orlicí. ČTK to řekl policejní mluvčí Ondřej Zeman. Policie věc vyšetřuje, vlaky na trati nejezdí v obou směrech.

Zpět na zdroj článku

Na jihu republiky bude vydatně pršet, na Moravě hrozí bouřky

Jihu České republiky hrozí až do pondělního večera vydatné deště. Za tři dny může spadnout i 120 litrů vody na metr čtvereční. V sobotu odpoledne a večer mohou navíc být na Moravě silné bouřky, doprovázené přívalovými srážkami. V sobotní výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zpět na zdroj článku

V pondělí začne školní rok, Zeman přivítá prvňáky v Praze

Po dvou měsících letních prázdnin se v pondělí do školních lavic vrátí děti. Ačkoli podle odhadů ministerstva školství v novém školním roce opět ubude prvňáků, celkový počet žáků základních škol dál poroste. Do středních škol bude chodit asi podobný počet studentů jako loni, kdy se zastavil jejich dlouholetý úbytek, uvedl úřad. Nový školní rok s sebou přinese i některé změny v legislativě.

Zpět na zdroj článku

Odchod bosse. Pelta po 24 letech nejde do voleb. Jeho slovo platilo, litují konce kolegové z ODS

Odchod zastupitele z komunální politiky obvykle neprovází velkou pozornost okolí, ale tohle odcházení je jiné. Velké. Na konec dráhy v místní politice došel fotbalový boss Miroslav Pelta, který byl vedle svých sportovních funkcí silným hráčem na radnici v Jablonci nad Nisou. Po více než dvou dekádách v zastupitelstvu se rozhodl nepokračovat, nechtěl zatěžovat mateřskou ODS svou trestní kauzou. Straničtí kolegové Peltův odchod přijali s lítostí.

Zpět na zdroj článku

SPD nařkla Piráty, že jí ničí kampaň. Bartoš na oplátku podal sadu trestních oznámení

Jde již o několikáté nařčení Okamurovy SPD, že jí Pirátská strana a její sympatizanti ničí předvolební kampaň. Například na videu, které se objevilo na internetu, kandidát za SPD v Praze 11 Robert Vašíček údajně usvědčuje „pirátského aktivistu“, že opakovaně polil petiční stánek. Piráti na opakující se útoky ze strany Okamurovy partaje reagovali podáním trestních oznámení.

Zpět na zdroj článku

Hamáček o Pochem rozhodne v půlce října, ČSSD se bojí o výsledky pražských voleb

Předseda ČSSD Jan Hamáček chce spor o nominaci europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) do čela ministerstva zahraničních věcí řešit až po komunálních a senátních volbách. Téma by podle něj mohlo poškodit kampaň ČSSD, která má být pozitivní. Řešení by podle Hamáčka mělo být jasné ve druhé polovině října. Informoval o tom na pátečním zasedání předsednictva ČSSD ve zprávě předsedy, kterou spolustraníci potvrdili. Předsednictvo ČSSD poté žádné další usnesení nepřijalo.

Zpět na zdroj článku

Autora letáků schvalujících zabití českých vojáků policie obvinila z propagace terorismu

Zabití českých vojáků v afghánském Bagrámu sebevražedným útočníkem byl teroristický čin, a jeho oslavování nebo schvalování je tak zvlášť závažný zločin. Policie proto zahájila trestní stíhání muže, který vylepoval letáky, v nichž zabití vojáků podporoval.

Zpět na zdroj článku

Prodával nebalené uzeniny, teď mu hrozí pokuta až 10 milionů korun

Prodejci uzenin, jenž na farmářském trhu v Říčanech porušil předpisy, hrozí ve správním řízení pokuta až deset milionů korun. Odhalila ho nedávná kontrola veterinářů. Letos už veterináři ve středních Čechách uskutečnili 23 kontrol prodejců na farmářských trzích, o sedm více než v prvním pololetí loňského roku. V pěti případech zjistili u kontrolovaného prodejce nejméně jedno porušení předpisů. Ve čtvrtek to řekl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Zpět na zdroj článku

Vražda v Chomutově: snížení trestu mě zaskočilo, obžalovaný neprojevil lítost, diví se žalobkyně

Pět a půl roku. O tolik let zkrátil odvolací Vrchní soud v Praze Petru Bendovi trest za vraždu Radka Š., jehož směrem vypálil nejméně třináct střel. Podle aktuálního verdiktu by tak měl strávit za mřížemi sedm let. Benda střílel v přesvědčení, že Radek Š. najíždí autem do lidí. Právě to mělo vést vrchní soud k tomu, že trest nečekaně výrazně snížil. Žalobkyně v rozhovoru pro Lidovky.cz vysvětluje, proč s takovým verdiktem nesouhlasí a z jakého důvodu chce dostat kauzu před Nejvyšší soud.

Zpět na zdroj článku