elektro motory LC

Jednosmerný elektromotor

Jednosmerné elektromotory DC motory / jednosmerný prúd, ako už názov napovedá, využívajú nepriamy / jednosmerný  prúd. Motory s jednosmerným prúdom sa používajú v špeciálnych aplikáciách, kde je za potreby vysoké zapaľovanie krútiaceho momentu alebo zrýchlenie v širokom rozsahu otáčok.

Pole

Ide o interakciu dvoch magnetických pólov, ktorá spôsobí rotáciu jednosmerného motora. Tento typ motora má stacionárne póly poľa a armatúru, ktorá sa pohybuje medzi  pólmi nesúcimi pole. Jednoduchý typ jednosmerného motora ma dva póly poľa. Ide o severné a južné póly. Hovoríme, že magnetické čiary siahajú cez otvor medzi pólmi zo severu na juh. Pre zložitejšie typy motorov  sa pole skladá z jedného alebo viacerých elektromagnetov.

Dynamo

Keď prúd prechádza cez armatúru, stáva sa znej elektromagnet. Valcové dynamo pripojené k predlohovému hriadeľu na pohon nákladu napr. V prípade malého jednosmerného motora sa kotva otáča v magnetickom poli tvorenom pólmi, na server a na juh magnetické póly menia polohy. Keď dôjde k takému javu, prúd sa obráti, aby prepol póly na server a na juh.

elektro motory LC

Komutátor

S týmto komponentom sa stretneme hlavne v jednosmerných motoroch. Jeho účelom je obrátiť smer elektrického prúdu v kotve. Komutátor ma tiež za úlohu pomôcť pri prenose prúdu medzi armatúrou a zdrojmi.

Hlavná výhoda jednosmerného motora

Existuje veľa výhod jednosmerných  motorov no za hlavnú výhodu môžeme považovať rýchlosť jednosmerného motora, je ľahko ovládateľný a nemá vplyv na kvalitu napájania. DC motory ďalej môžu byť riadené nastavením a to : napätie kotvy-  zvýšenie napätia kotvy zvýši rýchlosť alebo nastavením prúdu v prietokovým poli na nižšie hodnoty ma za následok zvýšenie rýchlosti.

Motory na jednosmerný prúd sú dostupné v mnohých veľkostiach, ale ich použitie je všeobecne obmedzené na niekoľko nízkych otáčok, s nízkou až strednou spotrebou energie,

Ak si nebude vedieť vybrať elektro motor alebo budete mať rôzne otázky, obráťte sa na expertov z VYBO Electric. Vybo Electric nie len že ponúka rôzny sortiment ale Vám aj poradí ako si správne vybrať. Vyboelectric.sk Váš expert v oblasti elektroniky!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *